YX32-197.5-790 Glazed Tile Roof Panel Roll Forming Machine
Request a Quote
Equipped with a hydraulic stamping unit, it is capable of producing 790mm wide and 0.4-0.8mm thick roof sheets. This machine comes with a production speed of 3-8m/min.
Samples
Profiles
Specifications
Model YX32-197.5-790
Dimension 8000*1500*1500mm
Motor Power 7.5kW
Hydraulic Power 3.7kW
Forming Steps 16steps
Forming Speed 3-8m/min
Voltage 380V/50HZ/3PH
Material Thickness 0.4-0.8mm
Rib Height of Roofing 32mm
Effective Cover Width 790mm
Tile Step Distance 100mm to 600mmVariable
Feeding Material Width 1000mm